Nauka latania dronem - Krok po kroku

Upowszechnienie się dronów w ostatnich latach sprawiło, że przestały być one tylko drogim hobby — obecnie wykorzystuje się je nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także do robienia profesjonalnych zdjęć, czy nawet w przemyśle. W związku z tym sprzęt ten cieszy się sporym zainteresowaniem. Jak jednak zacząć swoją przygodę z pilotowaniem drona? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

 

Od czego zacząć?

Jeszcze przed zakupem swojego pierwszego bezzałogowego pojazdu latającego warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi użytkowania dronów oraz ogólnych zasad bezpieczeństwa — pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas nauki obsługi i późniejszego użytkowania naszego latającego sprzętu (zwłaszcza jeśli zamierzasz zająć się tym profesjonalnie).

Choć obecnie produkowane drony konstruowane są w taki sposób, aby użytkownik nie musiał zaglądać do środka, przydatna będzie także ogólna wiedza dotycząca ich budowy, choćby ze względu na możliwość własnoręcznej naprawy niewielkich usterek, o które nietrudno na początku przygody z dronami.

 

Pierwsza maszyna

Wybierając swój pierwszy sprzęt, raczej nie celuj od razu w droższe profesjonalne modele - rekreacyjny dron dla początkujących o cenie nieprzekraczającej 200 zł będzie w sam raz do nauki. Szczególnie że początki nauki są zwykle dość niezdarne i bardzo często dochodzi do nieprzewidzianych stłuczek czy uszkodzeń śmigieł. W dalszej części tekstu przedstawione będzie kilka modeli świetnie nadających się do nauki.

 

Gdzie ćwiczyć

Choć latanie dronem jednoznacznie kojarzy się z otwartymi przestrzeniami, pierwsze kroki w obsłudze tego sprzętu warto jednak stawiać wewnątrz. Pozwoli to na opanowanie podstaw sterowania bez narażania się na niespodziewane czynniki jak nagła zmiana pogody czy podmuchy wiatru. Najlepiej nadają się do tego większe pomieszczenia z wysokimi sufitami, choć oczywiście można także ćwiczyć we własnym domu — opanowanie sztuki latania w ciasnym pomieszczeniu przygotowuje niemal na wszystko. Jeśli wybierasz tę ostatnią opcję, a posiadasz jakieś zwierzaki domowe, lepiej przeprowadzić wcześniej (zwłaszcza przed zakupem profesjonalnego sprzętu) test interakcji — zdarza się, że zwierzęta nie tolerują dźwięków wydawanych przez drony.

Opanowawszy podstawy sterowania (które, choć nie jest specjalnie trudne, wymaga pewnego wyczucia), przychodzi czas na wyjście w teren. Jeśli dysponujesz większym podwórkiem, powinno ono w zupełności wystarczyć do podstawowych ćwiczeń. W przypadku, gdy nie własnej otwartej przestrzeni, trzeba będzie rozejrzeć się za dużym, otwartym terenem, najlepiej nieuczęszczanym przez ludzi. Pozwoli to na naukę latania w spokoju i bez nieprzyjemnych sytuacji. Dzięki dostępnym w internecie mapom satelitarnym wyszukanie w okolicy odpowiedniego miejsca do treningów nie powinno być zbyt trudne.

 

Co oprócz ćwiczeń?

Ucząc się latać dronem, warto korzystać z dostępnych w internecie filmików instruktażowych. Można dzięki nim nie tylko poznać podstawy sterowania, ale często także trafić na różne ciekawostki dotyczące np. technik wykonywania zdjęć przy użyciu dronów. Nieocenione może być także nawiązanie kontaktu z innymi miłośnikami dronów. Grupy takie można znaleźć choćby na portalach społecznościowych. To świetne źródło rad, nowinek technicznych, ciekawostek, a nawet możliwość udziału w organizowanych od czasu do czasu zlotach czy festiwalach.

Jeśli natomiast Twoim celem jest nauka latania dronem w profesjonalny sposób, warto zainteresować się specjalistycznymi szkoleniami oferowanymi przez liczne firmy w Polsce. Dają one możliwość nie tylko opanowania podstaw kierowania dronami, ale także zgłębienia bardziej skomplikowanych zagadnień, dzięki czemu są bardzo dobrą opcją dla każdego, kto chciałby zająć się profesjonalnie pilotowaniem bezzałogowych maszyn latających. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że używanie drona w celach zarobkowych wymaga kwalifikacji UAVO.

 

O czym pamiętać podczas lotów dronem?

Przed każdym lotem warto skontrolować kilka rzeczy, a mianowicie:

  • bezpieczeństwo otoczenia — np. brak w pobliżu ludzi, budynków, lotnisk czy obszarów chronionych
  • stan fizyczny drona — np. obecność pęknięć, poluzowanie śrubek lub przewodów, stan śmigieł i ich zabezpieczeń
  • stan aparatury sterującej — np. poziom naładowania akumulatorów, ich mocowanie, prawidłowość ustawień manetek, prawidłowość działania kompasu i GPS, kontrola diod ostrzegawczych lub zintegrowanych aplikacji pod kątem nieprawidłowości.

Można przygotować to sobie w formie listy i zaznaczać na niej wykonane czynności.

 

Jakiego drona wybrać na początek?

Jak już wyżej wspomniano, swoją przygodę z dronami najlepiej zacząć od maszyn rekreacyjnych. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena i często niewielkie rozmiary, dzięki czemu można nimi latać nawet w ciasnych pomieszczeniach. Oto kilka przykładowych modeli, dostępnych w ofercie MDRON. Podano ceny aktualne w chwili pisania artykułu.

 

SYMA X20 (czarna)

Mini dron mieszczący się w dłoni, wykonany z wysokiej jakości materiałów odpornych na upadki i zderzenia. Łopatki wirników wykonano z elastycznego tworzywa, dzięki czemu są wytrzymałe i trudne do złamania.

Dzięki 6-osiowemu żyroskopowi maszyna ta jest stabilna w locie, a przy tym niezwykle zwrotna i zwinna. Sprawia to, że jest bardzo prosta w obsłudze i świetnie się nadaje do szlifowania umiejętności sterowania dronem.

Mocne diody led pozwalają na loty dronem nawet w ciemności, a dodatkowo służą monitorowaniu poziomu naładowania akumulatora — migają, gdy poziom energii jest niski. Dodatkowo wyposażono go w funkcje inteligentnego systemu orientacji, trybu zwisu oraz automatycznego startu / lądowania.

Sterowany 4-kanałowym nadajnikiem 2,4 GHz.
Cena: 99 zł.

syma x20 czarny

 

HUBSAN X4 H107P

Poprawiona wersja modelu H107L wyposażona we wzmocnioną obudowę, ulepszoną funkcję Easy&Expert oraz nowe podświetlenie LED.

Tryby Easy/Expert pozwalają na zmianę czułości sterowania — Expert wyłącza systemy wspomagające i oddaje pełnię kontroli lotu sterującemu, natomiast Easy świetnie nadaje się dla początkujących.

Posiada 6-osiowy system kontroli lotu z regulacją czułości żyroskopu oraz bezrdzeniowe silniki umożliwiające natychmiastową reakcję i bardzo dobrą wydajność.
Cena: 167 zł.

hubsan x4 h107p

 

UdiRC U32 FREEDOM

Dron o opływowych kształtach i nowoczesnym wyglądzie, wykonany z wysokiej jakości elastycznego tworzywa.

6-osiowy żyroskop gwarantuje wysoką zwrotność i zwinność, a nawet lot odwrócony. Wysoka stabilność czyni z niego idealny sprzęt do nauki.

Dron ten wyposażono w tryb Headless umożliwiający lot w dowolnym kierunku bez względu na ustawienie względem pilota, a także funkcję Return To Home pozwalającą na powrót do miejsca startu, niezwykle przydatny w razie np. utraty orientacji.

Sterowany 4-kanałowym nadajnikiem 2,4GHz o trzech trybach lotu: low (dla początkujących), medium (dla średniozaawansowanych) oraz advanced (dla zaawansowanych). Pozwalają one dostosować czułość drążków i osiągi drona do własnych umiejętności i oczekiwań. Dodatkowo kontroler sygnalizuje poziom naładowania akumulatora.
Cena: 128 zł.

udric u32 freedom

 

Podsumowanie

Początki nauki latania dronem nie należą do najłatwiejszych, jednak opanowanie tej sztuki otwiera przed operatorem zupełnie nowy świat możliwości. Wystarczy tylko trochę samozaparcia i odpowiedni sprzęt, aby rozpocząć swoją przygodę z powietrznymi manewrami.