Jaki dron na początek do nauki latania?

Drony to urządzenia, które pierwotnie zostały stworzone jako sprzęt do wykorzystywania wojskowego. Obecnie są tak popularne, że stały się dostępne dosłownie dla każdego. To popularne, profesjonalne narzędzie do wykonywania zdjęć czy nagrywania filmów. Może także oczywiście służyć rozrywce. Należy pamiętać o tym, że jeżeli naszym wyborem jest dron rekreacyjny, to konieczne jest przestrzeganie prawa lotniczego. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z tymi urządzeniami, muszą pamiętać o zakupie odpowiedniego sprzętu do nauki. Jaki dron do nauki latania wybrać i czym się kierować? Poniżej przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się więcej.

 

Czym są drony?

Dron to doskonały pomysł na niestandardowy prezent. To nie tylko świetny gadżet dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. Dzięki tym urządzeniom możemy tworzyć niebanalne filmowe produkcje, wykonywać zdjęcia z wysokości. Trzeba jednak pamiętać o ich bezpiecznym użytkowaniu. Drony powinny unosić się minimum 30 metrów oraz 100 metrów od zabudowań. Najlepszym wyborem będzie uprzednie zapoznanie się z obowiązującymi przepisami, które dokładnie wyjaśniają, jak korzystać bezpiecznie z dronów.

 

Ile kosztuje dron?

Obecnie dostępne są różnorodne drony w wielu przedziałach cenowych. Mogą kosztować od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy. Wszystko zależy od ich funkcjonalności. Jeżeli cena ma dla nas kluczowe znaczenie, warto zwrócić uwagę na proste modele, które są przeznaczone głównie do latania rozrywkowego. Wystarczy kilkaset złotych, by nabyć porządne modele. Nawet niedrogie modele mogą być wyposażone w kamerę. Pozwalają na wykonywanie nieskomplikowanych ewolucji powietrznych.

 

Drony profesjonalne i półprofesjonalne

Półprofesjonalne drony gwarantują bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Lepiej niż modele przeznaczone do latania rozrywkowego radzą sobie w powietrzu. Ich ceny zaczynają się od dwóch tysięcy złotych. Najdroższa grupa to modele profesjonalne, które pozwalają na tworzenie doskonałych jakościowo produkcji, a jednocześnie są niezwykle wytrzymałe. Jeśli urządzenie ma posłużyć przede wszystkim do zabawy czy wykonywania nieskomplikowanych ewolucji powietrznych, warto rozpocząć od urządzenia z niższej półki cenowej.

 

Najważniejsze cechy dronów

Podczas wyboru odpowiedniego drona, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które w dużej mierze przekładają się na późniejsze użytkowanie sprzętu. Po pierwsze istotna jest bateria. To właśnie od niej zależy maksymalny czas lotu. Przeważnie jedno ładowanie akumulatora wystarcza na ok. 10 minut zabawy w przypadku modelu rekreacyjnego. Urządzenia z wyższej półki, czyli profesjonalne, pozwalają cieszyć się 20-30 minutami lotu.

 

Wysoka jakość wykonania

Oczywiście bardzo ważna jest także jakość wykonania. To od niej zależy odporność na zderzenia czy upadki z wysokości, które zdarzają się dość często w przypadku dronów. Dość podatne na różnorodne uszkodzenia są elementy plastikowe. Przeważnie wykorzystywane są w tańszych urządzeniach.

 

Sposób sterowania dronem

Na wygodę korzystania ze sprzętu ma wpływ również sposób sterowania. Możliwe jest sterowanie za pomocą specjalnego kontrolera lub smartfona. Modele z wyższej półki są przeważnie trudniejsze w prowadzeniu. Plusem jest jednak to, że cechują się większą czułością oraz dokładnością wykonywania manewrów. Jeżeli poszukujemy drona, który będzie robił wysokiej jakości zdjęcia, trzeba zwrócić uwagę na parametry kamery.

 

Wygląd drona

Drony to niezwykle designerskie urządzenia, dlatego nie można pomijać ich wyglądu. Możemy zdecydować się na urządzenia o różnej liczbie śmigieł. Są to quadrocoptery (4), hexacoptery (6) lub octocoptery (8). W sklepach internetowych można także znaleźć te, które wyróżniają się oryginalnym i nowoczesnym wzronictwem, przez co przybierają futurystyczne formy.

Dodatkowe funkcje dronów

Drony mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji. Jeżeli zależy nam na jakiejś konkretnej, koniecznie trzeba się upewnić, czy wybrany model ją posiada. Przykładowo może to być system omijania przeszkód, który jest bardzo pomocny, jeśli chodzi o sterowanie. Skutecznie ochroni urządzenie przed kolizjami. Ciekawa jest także funkcja automatycznego lądowania, która pozwoli na wylądowaniu drona na ziemi zanim rozładuje się bateria. Jeżeli zdecydujemy się na sprzęt z GPS, możemy wyznaczyć trasę lub nakazać podążanie za celem.

 

Jak wybrać pierwszego drona?

Jeżeli mamy zamiar rozpocząć swoją przygodę z lataniem i zastanawiamy się nad tym, jaki model będzie najlepszy do nauki, warto skorzystać z poniższych rad zanim podejmiemy decyzję o zakupie. Dron do nauki latania przede wszystkim powinien być wytrzymały, prosty w obsłudze i niedrogi. Pierwszy dron powinien być wysokiej jakości, posiadać podstawowe funkcje i być dostępny w korzystnej cenie. Wbrew pozorom istnieje wiele modeli, które są dostępne tanio. Idealny do pierwszych lotów będzie lekki sprzęt treningowy, natomiast do podniebnych akrobacji sprawdzi się wielofunkcyjny model.

 

Kluczowe cechy dronów

Wybierając drona, warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • funkcja “auto start” oraz “auto lądowanie” - mają kluczowe znaczenie przy nauce latania,
  • funkcja stabilizacji lotu, czyli żyroskop,
  • tryb bezwarunkowego sterowania,
  • maksymalna prędkość lotu,
  • przyspieszenie,
  • wielkość modelu,
  • samoczynne opadanie drona.

Oto kilka tańszych propozycji na początek:

  1. SYMA X21W HD
    Syma X21W HD
  2. HUBSAN Q4 H111D FPV NANO
    HUBSAN Q4 H111D FPV NANO
  3. HUBSAN X4 H107C+
    HUBSAN model X4 H107C+
  4. RYZE DJI Tello
    RYZE DJI Tello

Drony do amatorskiego latania

 

Jeżeli poszukujemy drona do amatorskiego latania, warto zdecydować się na małe i lekkie treningowe. Są one nie tylko zwrotne, ale przede wszystkim łatwe w obsłudze, dlatego szybko opanujemy technikę latania. Pierwszym dronem można wykonywać proste akrobacje. Co istotne, modele treningowe są wytrzymałe i solidnie wykonane, dlatego nie musimy się bardzo obawiać o uszkodzenia w przypadku, gdy zderzymy się z przeszkodą. Sprzęt treningowy przeważnie mieści się w dłoni, dlatego można trenować latanie zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz.

 

Małe drony akrobacyjne

 

Modele do akrobacji do modele o bardzo dużej zwrotności i szybkości. Wyróżniają się doskonałym przyspieszeniem, dalekim zasięgiem i nowoczesnym systemem stabilizacji lotu. Ich obudowa jest wysoce odporna na uszkodzenia i upadki, co jest ogromnym plusem podczas nauki latania. Drony akrobacyjne wyposażone są w szereg funkcji, dzięki którym możliwe jest przykładowo zawieszenie w powietrzu czy automatyczny start.

 

Drony z kamerą do filmowania

 

Możemy także zdecydować się na małe modele z kamerą do filmowania. Tego rodzaju modele będą odpowiednie, jeśli nasz dron ma służyć głównie rozrywce, ale chcielibyśmy także kręcić od czasu do czasu amatoskie produkcje. Nowoczesne modele niewielkich rozmiarów, które są wyposażone w kamerę, pozwalają na filmowanie oraz wykonywanie zdjęć z lotu ptaka. Modele z wyższej półki posiadają kamerkę HD z wifi, która znajduje się przeważnie w czołowej części naszego drona. Dzięki temu, kąt widzenia wynosi aż 120 stopni. Obraz możemy śledzić na żywo, korzystając ze smartfona lub tabletu.

 

Jak prawidłowo latać dronem?

 

Zakup odpowiedniego drona to nie wszystko. W pierwszym kroku powinniśmy oczywiście zapoznać się z instrukcją obsługi danego modelu, by wiedzieć, jak uruchomić urządzenie i odpowiednio je skonfigurować. Kolejnym krokiem jest poznanie funkcji, dowiedzenie się wszystkiego o lataniu dronem i wykonywaniu różnorodnych akrobacji. Opanowanie sztuki latania może wydawać się trudne, jednak warto ćwiczyć, by cieszyć się płynnym lataniem bez ryzyka uszkodzenia sprzętu.

 

Czerpanie przyjemności z latania dronem

 

Latanie dronem to bez wątpienia ogromna frajda. Przede wszystkim możemy cieszyć się nowoczesną rozrywką, która jest idealna zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W świecie, gdzie królują technologie, warto być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technicznymi. To dlatego wiele osób decyduje się na zakup dronów, gdyż pozwalają one na tworzenie niebanalnych ujęć.

Wcale nie musimy wydawać fortuny na sprzęt z najwyższej półki. Drony, które doskonale nadają się do nauki latania, można kupić już nawet za nieco powyżej 100 zł. Oczywiście są to proste sprzęty, jednak warto od nich zacząć, a dopiero później sięgać po bardziej złożone modele, które są wyposażone w dodatkowe funkcje. Wybór jest na tyle ogromny, że każdy znajdzie odpowiednie modele dla siebie, które spełnią indywidualne wymagania.

 

Początkujący droniarze

 

Wielu początkujących droniarzy z pewnością zadają sobie pytanie, od jakiego drona zacząć. Ile śmigieł powinien mieć dany model? Jakie przyspieszenie będzie odpowiednie? Czy kręcić filmy w 4K, czy rozpocząć od prostego drona? Przede wszystkim należy najpierw nauczyć się podstaw i nabrać wprawy. Początki bywają trudne - mamy do czynienia z upadkami, śmigła mogą zostać połamane. To dlatego warto zacząć od prostego modelu, a nie od sprzętu za kilka tysięcy złotych. Tanie urządzenia wcale nie oznaczają kiepskiej jakości. Co więcej, wiele modeli przeznaczonych jest właśnie do nauki latania, dlatego warto od nich rozpocząć.

Przed wyborem pierwszego drona powinieneś dokładnie poznać zasady latania tego typu urządzeniami. Kup sprzęt mało wymagający, w stosunkowo niskiej cenie, tak abyś mógł spokojnie uczyć się manewrów i zasad jego użytkowania. Wymienione powyżej rekreacyjne drony to jedne z najbardziej odpowiednich modeli na początek. W miarę zdobywania umiejętności, możesz zdecydować się na droższe i bardziej wymagające propozycje.